Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 28 Answer Key (2024)

Engage NY Eureka Math 5th Grade Module 4 Lesson 28 Answer Key

Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 28 Problem Set Answer Key

Question 1.
Create and solve a division story problem about 5 meters of rope that is modeled by the tape diagram below.
Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 28 Answer Key (1)

Answer:
The number of fourths altogether is 20.

Explanation:
Tom has 5 meters of rope. He cuts each meter equally into four parts. How many fourths will he have altogether?
Answer:
As Tom has 5 meters of rope and he cuts each meter equally into four parts, so the number of fourths altogether is
5 ÷ \(\frac{1}{4}\) = 20.

Question 2.
Create and solve a story problem about \(\frac{1}{4}\) pound of almonds that is modeled by the tape diagram below.
Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 28 Answer Key (2)

Answer:
The number of pounds of almonds is in each bag is \(\frac{1}{20}\) pounds.

Explanation:
Sam bought \(\frac{1}{4}\) pound of almonds. She shares the almonds equally into 5 bags. How many pounds of almonds are in each bag?

Answer:
Here, Sam bought \(\frac{1}{4}\) pound of almonds and she shares the almonds equally into 5 bags. So the number of pounds of almonds are in each bags is
\(\frac{1}{4}\) ÷ 5 which is \(\frac{1}{20}\) pounds in each bag.

Question 3.
Draw a tape diagram and create a word problem for the following expressions, and then solve.
a. 2 ÷ \(\frac{1}{3}\)

Answer:
The number of slices will she have altogether is6 slices.

Explanation:
Mike bought 2 pizzas. He wants to cut each pizza into thirds. How many slices will she have altogether?

Answer:
Here, Mike bought 2 pizzas and he wants to cut each pizza into thirds, so the number of slices will she have altogether is
2 ÷ \(\frac{1}{3}\) which is 6 slices.

b. \(\frac{1}{3}\) ÷ 4

Answer:
The number of kgs of flour will be in each container is which is \(\frac{1}{12}\) kg of flour.

Explanation:
Kite bought \(\frac{1}{3}\) kg of flour. He poured it equally into 4 containers. How many kg of flour will be in each container?

Answer:
Here, Kite bought \(\frac{1}{3}\) kg of flour and he poured it equally into 4 containers, so the number of kgs of flour will be in each container is \(\frac{1}{3}\) ÷ 4 which is \(\frac{1}{12}\) kg of flour.

c. \(\frac{1}{4}\) ÷ 3

Answer:
The number of pounds of sunflower seeds will she eat each day is \(\frac{1}{12}\).

Explanation:
Ricky bought \(\frac{1}{4}\) pound of sunflower seeds. She wants to share them divide them equally over 3 days as a snack. How many pounds of sunflower seeds will she eat each day?

Answer:
Here, Ricky bought \(\frac{1}{4}\) pound of sunflower seeds and she wants to share them divide them equally over 3 days as a snack, so the number of pounds of sunflower seeds will she eat each day is \(\frac{1}{4}\) ÷ 3 which is \(\frac{1}{12}\).

d. 3 ÷ \(\frac{1}{5}\)

Answer:
The many fifths will he have altogether is 15.

Explanation:
Sean bought 3m of ribbon. He cut each meter into fifths. How many fifths will he have altogether?

Answer:
Here, Sean bought 3m of ribbon and he cut each meter into fifths, so the many fifths will he have altogether is 3 ÷ \(\frac{1}{5}\) which is 15.

Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 28 Exit Ticket Answer Key

Create a word problem for the following expressions, and then solve.
a. 4 ÷ \(\frac{1}{2}\)

Answer:
Joe share the cake with his friends is 8

Explanation:
Joe has \(\frac{1}{2}\) of a cake and he has to share it with 4 of his friends. How does Joe share the cake with his friends?

Answer:
Here, Joe has \(\frac{1}{2}\) of a cake and he has to share it with 4 of his friends, so Joe share the cake with his friends is
\(\frac{1}{2}\) ÷ 4, on solving we will get the result as \(\frac{1}{8}\).

b. \(\frac{1}{2}\) ÷ 4

Answer:
Ana shares \(\frac{1}{8}\) part of pizza with his friends.

Explanation:
Ana has \(\frac{1}{2}\) of a pizza and she has to share it with 4 of his friends. How does Ana share the pizza with his friends?

Answer:
Here, Ana has \(\frac{1}{2}\) of a pizza and she has to share it with 4 of his friends, so Ana share the cake with his friends is
4 ÷ \(\frac{1}{2}\) on solving we will get the result as \(\frac{1}{8}\).

Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 28 Homework Answer Key

Question 1.
Create and solve a division story problem about 7 feet of rope that is modeled by the tape diagram below.
Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 28 Answer Key (3)

Answer:
The number of sevens altogether is 14.

Explanation:
Sian has 7 feet of rope. He cuts each meter equally into seven parts. How many sevens will he have altogether?

Answer:
As Sain has 7 feet of rope and he cuts each meter equally into seven parts, so the number of sevens altogether is
7 ÷ \(\frac{1}{2}\) = 14.

Question 2.
Create and solve a story problem about \(\frac{1}{3}\) pound of flour that is modeled by the tape diagram below.
Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 28 Answer Key (4)

Answer:
The number of pounds of flour is in each bag is \(\frac{1}{9}\) pounds.

Explanation:
Tim bought \(\frac{1}{3}\) pound of flour. She shares the flour equally into 3 bags. How many pounds of flour is in each bag?

Answer:
Here, Tim bought \(\frac{1}{3}\) pound of flour and she shares the flour equally into 3 bags. So the number of pounds of flour are in each bags is
\(\frac{1}{3}\) ÷ 3 which is \(\frac{1}{9}\) pounds in each bag.

Question 3.
Draw a tape diagram and create a word problem for the following expressions. Then, solve and check.
a. 2 ÷ \(\frac{1}{4}\)

Answer:
The number of pounds of apples will she eat each day is \(\frac{1}{8}\).

Explanation:
Rache bought \(\frac{1}{4}\) pound of apples. She wants to share them divide them equally over 2 days as a snack. How many pounds of apples will she eat each day?

Answer:
Here, Rache bought \(\frac{1}{4}\) pound of apples and she wants to share them divide them equally over 2 days as a snack, so the number of pounds of apples will she eat each day is \(\frac{1}{4}\) ÷ 2 which is \(\frac{1}{8}\).

b. \(\frac{1}{4}\) ÷ 2

Answer:
The number of slices of cake will she eat each day is \(\frac{1}{8}\).

Explanation:
Monica bought \(\frac{1}{4}\) of cake. She wants to share them divide them equally over 2 days as a snack. How many pieces of cake will she eat each day?

Answer:
Here, Monica bought \(\frac{1}{4}\) of cake and she wants to share them divide them equally over 2 days as a snack, so the number of slices of cake will she eat each day is \(\frac{1}{4}\) ÷ 2 which is \(\frac{1}{8}\).

c. \(\frac{1}{3}\) ÷ 5

Answer:
The number of cookies in each bag is \(\frac{1}{15}\).

Explanation:
Park bought \(\frac{1}{3}\) of cookies. He wants to share them divide them equally over 5 bags. How many cookies will he have in each bag?

Answer:
Here, Park bought \(\frac{1}{3}\) of cookies and he wants to share them divide them equally over 5 bags, so the number of cookies in each bag is \(\frac{1}{3}\) ÷ 5 which is \(\frac{1}{15}\).

d. 3 ÷ \(\frac{1}{10}\)

Answer:
The number of toffies in each bag is \(\frac{1}{30}\).

Explanation:
Nancy bought \(\frac{1}{10}\) of toffies. She wants to share them divide them equally over 3 bags. How many toffies will she have in each bag?

Answer:
Here, Nancy bought \(\frac{1}{10}\) of toffies and she wants to share them divide them equally over 3 bags, so the number of cookies in each bag is \(\frac{1}{10}\) ÷ 3 which is \(\frac{1}{30}\).

Eureka Math Grade 5 Module 4 Lesson 28 Answer Key (2024)

FAQs

What grade does Eureka math go up to? ›

Eureka Math® is a holistic Prekindergarten through Grade 12 curriculum that carefully sequences mathematical progressions in expertly crafted modules, making math a joy to teach and learn. We provide in-depth professional development, learning materials, and a community of support.

What are the four core components of a Eureka Math TEKS lesson? ›

Each lesson in A Story of Units is comprised of four critical components: fluency practice, concept development (including the problem set), application problem, and student debrief (including the Exit Ticket).

Is Eureka Math a curriculum? ›

An Elementary, Middle, And High School Math Curriculum. Eureka Math® is a math program designed to advance equity in the math classroom by helping students build enduring math knowledge.

What fraction of a yard does Regina buy 24 inches of trim for a craft project? ›

Regina buys 24 inches of trim for a craft project. a. What fraction of a yard does Regina buy? 24 in = 12 yd 36in = lyd s⇒→Lxfr = 24 x 36 xd Regina bays 12/25 yd.

What is the hardest math in 5th grade? ›

Some of the hardest math problems for fifth graders involve multiplying: multiplying using square models, multiplying fractions and whole numbers using expanded form, and multiplying fractions using number lines.

What is the hardest math grade? ›

Generally speaking, the most rigorous math courses in high school include Advanced Placement (AP) Calculus AB and BC, AP Statistics, and for some, Multivariable Calculus (which might be offered at your school or at a local college).

How long does an Eureka Math lesson take? ›

Eureka Math is 1 hour for all grade levels (except in Kindergarten lessons are 50 minutes). We have always designed our elementary day with 1 hour dedicated to mathematics instruction.

Is Eureka Math still free? ›

Is Eureka Math free? Yes. Anyone can download the entire PK–12 Eureka Math curriculum, along with a variety of instructional materials and support resources, for free.

Is Eureka Math aligned with TEKS? ›

The K-5 Math COVID Emergency Release Pilot Edition V2 is currently called Eureka Math TEKS Edition and was built based on Texas standards. Students develop solid conceptual understanding, practice procedural skills and fluency, and apply what they learn in real-world scenarios.

Is Eureka Math good or bad? ›

Is Eureka Math a good curriculum? The answer to this question depends on the target audience. If you're a teacher in a public school who needs to cover State Standards and your goal is merely to prepare students for State tests, then Eureka may be a good curriculum for you.

Who is the owner of Eureka Math? ›

LYNNE MUNSON

At the urging of educators seeking knowledge-building resources, Lynne and her team moved into curriculum development with Common Core curriculum maps in English language arts and then with EngageNY, which later became Eureka Math®.

Is Eureka Math spiral or mastery? ›

It's a spiral curriculum and level A was too easy for my daughter most of the year and some lessons are also fairly long, but it really builds a solid conceptual foundation and has a lot of games and materials to keep it interesting.

What fraction of 1 yard is 3 in? ›

Expert-Verified Answer

For a question like this, the measures need to have the same units. It is convenient to use inches. A yard is 36 inches, so the fraction is ... 3 inches is 1/12 of a yard.

What percent of a yard is a foot in fraction form? ›

A foot is is 33.3333... % of a yard. A yard is three feet, which means that one foot is a third of a yard. The fraction 1/3rd in percentage terms is one divided by three, or .

What is the highest level of math in 9th grade? ›

9th grade math usually focuses on Algebra I, but can include other advanced mathematics such as Geometry, Algebra II, Pre-Calculus or Trigonometry.

What grade does prodigy math go up to? ›

With 1,500+ curriculum-aligned math skills for 1st to 8th grade, Prodigy Math is so much more than a game. Prodigy Math is an engaging game-based learning platform that's dedicated to improving students' confidence and achievements in math.

What is the highest math class there is? ›

Wrap up with Calculus, the highest level of math offered by many high schools and often considered the gold standard of pre-college math preparation.

What math do advanced 8th graders take? ›

The primary strands for an 8th-grade math curriculum are number sense and operations, algebra, geometry, and spatial sense, measurement, and data analysis and probability. While these math strands might surprise you, they are all critical lessons for an 8th-grade math curriculum.

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Margart Wisoky

Last Updated:

Views: 6072

Rating: 4.8 / 5 (78 voted)

Reviews: 93% of readers found this page helpful

Author information

Name: Margart Wisoky

Birthday: 1993-05-13

Address: 2113 Abernathy Knoll, New Tamerafurt, CT 66893-2169

Phone: +25815234346805

Job: Central Developer

Hobby: Machining, Pottery, Rafting, Cosplaying, Jogging, Taekwondo, Scouting

Introduction: My name is Margart Wisoky, I am a gorgeous, shiny, successful, beautiful, adventurous, excited, pleasant person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.