Najciekawsze atrakcje w Amsterdamie – 12 miejsc, które musisz zobaczyć • Podróże dalekie i bliskie (2024)

Choć Amsterdam nie posiada znaczących zabytków to jego niepowtarzalna atmosfera podczas wędrówek wzdłuż kanałów i w otoczeniu rowerów sprawia, że jest to jedno z najpopularniejszych miejsc w Europie. Amsterdam jest jednym z najbardziej tętniących życiem miast europejskich, również w nocy. Stolica Holandii jest także rajem kulturalnym i znajduje się w czołówce Europy pod względem muzeów i dzieł sztuki. Do najczęściej odwiedzanych muzeów należą Rijksmuseum, Muzeum Anny Frank i Muzeum Van Gogha. Poznaj najciekawsze atrakcje w Amsterdamie.

W tym artykule

Jeżeli jest to Twoja pierwsza wizyta w Amsterdamie i nie wiesz zbyt wiele o stolicy Holandii, polecam najpierw zapoznać się z historią Amsterdamu. Następnie sprawdź, które atrakcje w Amsterdamie warto zobaczyć, aby wczuć się w klimat tego miasta.

W XII wieku rybacy zamieszkujący brzeg rzeki Amstel zbudowali tamę, aby zapobiec zalaniu osady, i dlatego miasto nazwano Amsteldam (Amstel – od nazwy rzeki, dam – od tamy).

W 1358 roku miasto przystąpiło do Ligi Hanzeatyckiej i zaczęło rozwijać się jako ośrodek handlowy północnej Europy. Karol V Hiszpański odziedziczył “hiszpańską Holandię” po swojej babci Marii Burgundzkiej po jej śmierci w 1482 roku. Zależność Hiszpanii i odkrycie Nowego Świata przyczyniły się do tego, że miasto stało się, po Lizbonie, najważniejszym portem świata. Amsterdam wyspecjalizował się w handlu zbożem, bronią i przyprawami sprowadzanymi z Indii.

W 1578 roku Amsterdam udzielił poparcia Wilhelmowi I Orańskiemu, najważniejszemu przywódcy buntu przeciwko hiszpańskim Habsburgom. Tymczasem portugalski kryzys sukcesyjny z 1580 roku zmusił Portugalię i Hiszpanię do zjednoczenia się pod rządami władcy Hiszpanii Filipa II. Wbrew zakazowi Hiszpanii holenderskie statki pływały do regionu Malabar w południowych Indiach, Malakki w Malezji, Maluków w Indonezji i małych Antyli.

W 1602 roku została założona w Amsterdamie siedziba Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Jej działalność kolonialna obejmowała połowę świata i konkurowała z Anglią, Hiszpanią i Portugalią. W późniejszych latach ten pierwszy na świecie międzynarodowy koncern przewoził niewolników pomiędzy Afryką a Ameryką.

W 1609 roku miasto Amsterdam założyło jeden z pierwszych banków, bardzo podobny do banków w północnych Włoszech (np. w Wenecji). Było to niezbędne dla rozwoju handlu i rzemiosła w mieście. W XVII wieku Amsterdam stał się najpotężniejszym centrum finansowym na świecie, a jego giełda była jedną z pierwszych, która działała codziennie.

Wiek XVII uważany jest za złoty wiek miasta. Amsterdam pokazał swoją światową potęgę wznosząc na Starym Mieście wspaniałe budowle, m.in. Ratusz na Placu Dam. Miasto stało się także domem dla wielu europejskich artystów i intelektualistów, takich jak Rembrandt, Spinoza i Kartezjusz, którzy uciekli przed wojnami pustoszącymi Stary Kontynent.

Holenderska tolerancja przyciągnęła do Amsterdamu i w ogóle do Republiki Holenderskiej wielu Żydów wypędzonych z Hiszpanii i Portugalii. W rezultacie miasto stało się międzynarodowym centrum kamieni i metali szlachetnych. W złotym wieku miasto kontrolowali bogaci kupcy. Aby bronić swoich interesów, obywatele dwukrotnie sprzeciwiali się władzy Francji – Wilhelmowi II i Ludwikowi XIV.

Polecany artykuł: 10 europejskich stolic na ciekawy city break

Pod koniec stulecia Republika Holenderska straciła znaczną część władzy nad swoimi koloniami na rzecz Anglii. Co więcej, Amsterdam utracił władzę polityczną na rzecz Hagi. Konflikty z Anglią, wojskami pruskimi i francuskimi położyły kres złotemu wiekowi kraju.

W 1810 roku Napoleon najechał Holandię, tworząc Królestwo Holandii, którego stolicę przeniesiono do Amsterdamu. Kraj, a zwłaszcza handel, bardzo ucierpiał z powodu międzynarodowej blokady. Kiedy wojska francuskie zostały pokonane, William Frederick ogłosił się królem zjednoczonej Holandii i Belgii. Królestwo obejmowało także Luksemburg. Amsterdam pozostał stolicą nowego kraju. Belgowie zbuntowali się w 1830 roku i uzyskali niepodległość. Później Luksemburg zrobił to samo.

Amsterdam

Jeśli zdecydujesz się na zakup za pośrednictwem tych linków otrzymam niewielką prowizję. Dla Ciebie cena pozostaje taka sama. Dzięki Twojemu wsparciu mogę dostarczać bezpłatnych treści, które pomogą Ci więcej i lepiej podróżować.

Rezerwuj lot

Znajdź nocleg

Wynajmij auto

Dzięki rewolucji przemysłowej Amsterdam przeżył kolejny złoty wiek w ostatnich dziesięcioleciach XIX wieku. Miasto znacznie się rozwinęło. Powstały liczne obiekty użyteczności publicznej, nowe muzea, dworzec centralny i sala koncertowa Concertgebouw. Wybudowano także nowe kanały.

Podczas I wojny światowej Holandia zachowała neutralność. Starała się również być neutralna w czasie II wojny światowej, ale 10 maja 1940 roku została zaatakowana przez hitlerowskich Niemców. Ludność żydowska w Holandii była prześladowana, a 100 tysięcy osób deportowano do różnych obozów zagłady. Jedną z najbardziej znanych żydowskich ofiar jest Anna Frank, która przez dwa lata ukrywała się w mieście.

Obecnie najważniejszym portem Holandii stał się Rotterdam, a Haga jest gospodarczą stolicą kraju. Amsterdam zachował jednak swoje znaczenie kulturowe i nadal jest głównym miastem przemysłowym. Ponadto posiada największe w kraju międzynarodowe lotnisko (Lotnisko Schiphol) oraz jest symbolem tolerancji i wolności.

Warto wiedzieć

Kraj:

Holandia

Waluta:

euro (EUR)

Język urzędowy:

niderlandzki

Liczba ludności:

17.475.000

Powierzchnia:

41.526 km2

Religia dominująca:

katolicyzm

Strefa czasowa:

UTC+2 (lato); UTC+1 (zima)

Rijksmuseum

Rijksmuseum (Muzeum Państwowe) to najczęściej odwiedzane muzeum w mieście, które zwiedza dwa miliony osób rocznie. Gromadzi największą kolekcję dzieł sztuki holenderskiej ze złotego wieku. Muzeum posiada tysiące dzieł.

Najciekawsze atrakcje w Amsterdamie – 12 miejsc, które musisz zobaczyć • Podróże dalekie i bliskie (1)

Dzieła warte szczególnej uwagi to:

  • Straż nocna – Uznawany za najlepszy obraz Rembrandta. Uważa się również, że po jego ukończeniu artysta stracił na popularności, choć nigdy nie zostało to udowodnione. To niezwykle duże płótno, namalowane w latach 1640-1642, przedstawia wyjątkową wizję straży obywatelskiej.
  • Mleczarka – Niezwykle realistyczny obraz Johannesa Vermeera przedstawiający służącą nalewającą mleko do miski.
  • Wesoły pijak – Optymistyczny obraz Fransa Halsa przedstawiający mężczyznę w kapeluszu trzymającego w lewej ręce kieliszek z białym winem i gestykulującego prawą ręką.

Rijksmuseum i Muzeum Van Gogha to dwa najpopularniejsze muzea w Amsterdamie. Jeśli lubisz zwiedzać muzea sztuki, warto odwiedzić obie instytucje.

Muzeum Vincenta van Gogha (Van Gogh Museum)

Muzeum Van Gogha jest drugim najczęściej odwiedzanym muzeum w Amsterdamie. W muzeum znajduje się ponad 200 dzieł holenderskiego malarza, odnoszących się do różnych etapów jego życia. Znajduje się tu zarówno stała kolekcja poświęcona najlepszym dziełom Vincenta van Gogha jak i kilka wystaw czasowych.

Vincent van Gogh urodził się w Zundert w Holandii w 1853 roku. Po otrzymaniu dobrego wykształcenia pracował u handlarza dziełami sztuki, gdzie odkrył swoje powołanie. Czuł się samotny jako artysta i postanowił stworzyć rezydencję artystyczną w Arles, gdzie on i inni artyści o podobnych poglądach będą mieszkać i dzielić się pomysłami. Pierwszym artystą, którego zaprosił był Paul Gauguin.

Dwa dni przed Bożym Narodzeniem 1888 roku van Gogh przeżył pierwsze załamanie psychiczne, gdy Gauguin ogłosił, że chce opuścić Arles. W szaleństwie Vincent odciął sobie część lewego ucha. Rok później van Gogh dobrowolnie trafił do szpitala psychiatrycznego. W ciągu roku spędzonego na oddziale stracił kontakt z rzeczywistością i popadł w skrajną depresję. Z biegiem czasu jego stan psychiczny pogarszał się, aż w 1890 roku artysta strzelił sobie w klatkę piersiową. Zmarł dwa dni później w wieku zaledwie 37 lat. W ciągu swojego życia sprzedał tylko jeden obraz.

Najciekawsze atrakcje w Amsterdamie – 12 miejsc, które musisz zobaczyć • Podróże dalekie i bliskie (2)

W nowoczesnym Muzeum Vincenta Van Gogha oprócz ponad 200 obrazów znajduje się również 500 rysunków i setki listów napisanych przez artystę.

Na pierwszym piętrze można zobaczyć wiele obrazów holenderskich artystów przedstawiających osobistą historię van Gogha. Ułożone są one chronologicznie i ukazują drogę malarza od malarstwa pejzażowego do późniejszej, pełnej tortur twórczości. Na drugim piętrze znajdują się dzieła, których autorstwo błędnie przypisywano van Goghowi. Na trzecim, ostatnim piętrze Muzeum mieści się kolekcja XIX-wiecznych obrazów, na których zwiedzający mogą zobaczyć jak inni współcześni artyści odnosili się do twórczości van Gogha.

Muzeum Anny Frank (Anne Frank Huis)

Położony w samym sercu Amsterdamu Dom Anny Frank jest jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w mieście. Anna Frank wraz z rodziną ukrywała się w tym domu przed nazistami podczas II wojny światowej.

Pewnego dnia ta straszna wojna się skończy. Nadejdzie czas, kiedy znowu będziemy ludźmi, a nie tylko Żydami!

— Ari Folman – Dziennik Anne Frank

Anne Frank była urodzoną w Niemczech Żydówką, prześladowaną podczas drugiej wojny światowej, która przeprowadziła się do Amsterdamu, gdy reżim nazistowski w Niemczech doszedł do władzy. Kiedy Niemcy wkroczyli do stolicy Holandii, ona i jej rodzina ukrywała się na tyłach tego domu przez dwa lata, od 1942 do 1944 roku, wraz z czterema innymi Żydami. W tym czasie napisała pamiętnik “Dziennik młodej dziewczyny”, w którym opisywała wszystkie swoje pomysły, zmartwienia i wydarzenia. Latem 1944 roku rodzinę odnaleziono i wywieziono do obozów zagłady. Jedynym ocalałym był ojciec Anny, który po zakończeniu wojny otrzymał pamiętnik córki.

Dom Anny Frank jest niezwykle interesujący. Przy wejściu można odebrać broszurę w języku angielskim, która szczegółowo wyjaśnia, do czego służyło każde z pomieszczeń, a także zawiera fragmenty pamiętnika Anny.

Najciekawsze atrakcje w Amsterdamie – 12 miejsc, które musisz zobaczyć • Podróże dalekie i bliskie (3)

Podczas zwiedzania zobaczysz budynek firmy ojca, biurka osób, które pomagały rodzinie przez dwa lata, a także miejsce, w którym ukryło się osiem osób.

Wizyta w Muzeum Anny Frank jest niezwykle poruszająca, zwłaszcza dla osób, które przeczytały jej pamiętnik. Dom zachował się w stanie takim, jak w latach 40. XX wieku i jest jedną z najpopularniejszych atrakcji Amsterdamu.

Dom Rembrandta (Museum Rembrandthuis)

Rembrandt, wybitny malarz, rysownik i grafik, kupił swój dom w 1639 roku, kiedy stał się odnoszącym sukcesy artystą. Jednak w 1656 roku zbankrutował i musiał sprzedać swój najcenniejszy majątek.

Muzeum Domu Rembrandta zostało w pełni przywrócone do pierwotnego wyglądu, z okresu gdy w XVII wieku w domu tym mieszkał artysta. Zgromadzono tu stare meble i obrazy innych współczesnych artystów, które zdobiły ściany malarza.

Najciekawszym pomieszczeniem jest pracownia artysty. Możesz także odwiedzić kuchnię, sypialnię oraz pracownię artystyczną pełną różnych obiektów, które Rembrandt i jego uczniowie dodali do swoich płócien, w tym gipsowe figurki, dziwne zwierzęta i muszle ślimaków.

Najciekawsze atrakcje w Amsterdamie – 12 miejsc, które musisz zobaczyć • Podróże dalekie i bliskie (4)

Niektórzy eksperci uważają, że los Rembrandta odmienił się w 1642 roku po namalowaniu słynnego na całym świecie obrazu “Straż nocna”, wystawianego obecnie w Rijksmuseum.

Muzeum Domu Rembrandta jest niezwykle interesujące. W cenie biletu wstępu otrzymujesz doskonały audioprzewodnik w języku angielskim, który szczegółowo wyjaśnia ciekawostki z życia jednego z najsłynniejszych artystów wszechczasów.

Muzeum Nauki NEMO

Muzeum Nauki NEMO to najważniejsze centrum nauki i technologii w Holandii. Mieści się w ogromnym budynku w kształcie łodzi, który obecnie jest w kolorze zielonym, ale kiedyś był miedziany. Muzeum zostało zaprojektowane przez włoskiego architekta Renzo Piano.

Najciekawsze atrakcje w Amsterdamie – 12 miejsc, które musisz zobaczyć • Podróże dalekie i bliskie (5)

W pięciokondygnacyjnym budynku mieszczą się różnorakie interaktywne eksponaty dotyczące między innymi grawitacji i magnetyzmu oraz innych zaskakujących zjawisk. Zwiedzający mogą również uczestniczyć w zabawnych eksperymentach naukowych i testach.

Muzeum Nauki NEMO to idealne miejsce do odkrywania świata z najmniejszymi członkami rodziny, ponieważ większość wystaw jest przeznaczona właśnie dla dzieci. Oczywiście również i dorośli będą się tu świetnie bawić.

Dzielnica Czerwonych Latarni (De Rosse Buurt)

Dzielnica Czerwonych Latarni, zwana również De Wallen, znajduje się na Starym Mieście i jest najczęściej odwiedzaną dzielnicą Amsterdamu, która przyciąga tysiące ciekawskich turystów.

Najciekawsze atrakcje w Amsterdamie – 12 miejsc, które musisz zobaczyć • Podróże dalekie i bliskie (6)

Powszechnie uważa się, że prostytucja jest najstarszym zawodem świata. W stolicy Holandii pierwsze witryny domów uciech pojawiły się w XVII wieku. Dawne wystawy okienne były bardzo podobne do tych współczesnych. W 1911 roku rząd holenderski zalegalizował prostytucję, a Amsterdam jest jednym z trzynastu holenderskich miast posiadających dzielnicę czerwonych latarni. Prostytutki wynajmują pokoje z witryną okienną i płacą podatki jak każdy inny pracujący obywatel mieszkający w Holandii.

Spacer uliczkami Dzielnicy Czerwonych Latarni to obowiązkowy punkt zwiedzania Amsterdamu. Jest to jedna z najbardziej turystycznych dzielnic miasta, pełna kultowych zabytków, takich jak osiemsetletnia Oude Kerk i Muzeum Amstelkring.

Oude Kerk

Oude Kerk (w dosłownym tłumaczeniu: Stary Kościół) został zbudowany w 1302 roku i jest najstarszym budynkiem w Amsterdamie. Po konsekracji w 1306 roku stał się najważniejszym kościołem gotyckim w mieście. Ze względu na swoje ciekawe położenie w De Wallen (czyli Dzielnicy Czerwonych Latarni) i zawiłą historię Oude Kerk jest najwspanialszym kościołem w Amsterdamie. Już sama lokalizacja kościoła pokazuje jak liberalna, a jednocześnie religijna jest ludność holenderska. Jest to jedyny budynek w Amsterdamie, który zachował swój oryginalny wygląd od czasów Rembrandta.

Najciekawsze atrakcje w Amsterdamie – 12 miejsc, które musisz zobaczyć • Podróże dalekie i bliskie (7)

Do roku 1578 Oude Kerk był kościołem katolickim. Po przejęciu Amsterdamu przez protestantów większość dekoracji świątyni, w tym obrazy i posągi, została zniszczona.

Do najpiękniejszych części świątyni zaliczają się ogromne sklepione drewniane sufity, na których zachowały się malowidła z XV wieku, uderzające swoim wyglądem witraże i organy, uchodzące dziś za najlepsze w całej Holandii.

Vondelpark

Vondelpark to największy i najbardziej znany park w Amsterdamie. Jest to jedno z ulubionych miejsc spacerów i przejażdżek rowerowych, jak również idealna okolica do uprawiania sportu, zorganizowania pikniku lub relaksu z książką. W parku znajduje się także kilka kawiarni. Z ponad 10 milionami odwiedzających rocznie Vondelpark jest najpopularniejszym i najczęściej odwiedzanym terenem zielonym w Amsterdamie i w całej Holandii. Latem odbywają się tu różne koncerty i przedstawienia teatralne na świeżym powietrzu.

Najpierw park został nazwany Nieuwe Park. Obecną nazwę zyskał w 1867 roku, kiedy ustawiono tu pomnik holenderskiego poety Joosta van den Vondel. Główne zielone płuca Amsterdamu zajmują powierzchnię 470.000 m2.

Najciekawsze atrakcje w Amsterdamie – 12 miejsc, które musisz zobaczyć • Podróże dalekie i bliskie (8)

W 1996 roku park został uznany za pomnik państwowy (Rijksmonument), co świadczy o wielkiej wartości kulturowej i historycznej tego miejsca.

Vondelpark to obowiązkowe miejsce do odwiedzenia w Amsterdamie, jeśli podróżujesz z dziećmi lub po prostu chcesz trochę odpocząć od zwiedzania. Park znajduje się w samym sercu Amsterdamu, bardzo blisko Leidseplein i bardzo łatwo się do niego dostać.

Kanały w Amsterdamie

Amsterdam nazywany jest czasem Wenecją Północy. W mieście znajduje się ponad tysiąc mostów, a kanały rozciągają się na długości około 75 kilometrów. Zaryzykuję stwierdzenie, że Amsterdam bez kanałów byłby tym, czym Rzym bez Koloseum. Niezaprzeczalnie jedną z głównych atrakcji miasta jest rozległy system kanałów, który jest znacznie dłuższy od kanałów w Wenecji.

Kanały odgrywają w Amsterdamie niezwykle ważną rolę do tego stopnia, że na dnie kanału znajdują się skarbce złota De Nederlandsche Bank (Banku Holenderskiego). Jeśli kiedykolwiek zostanie uruchomiony alarm, skarbce zostaną zalane.

Najciekawsze atrakcje w Amsterdamie – 12 miejsc, które musisz zobaczyć • Podróże dalekie i bliskie (9)

Jedną z najprzyjemniejszych atrakcji w Amsterdamie jest rejs po kanałach i podziwianie miasta od strony wody.

Grachtengordel, czyli Dzielnica Kanałów, obejmuje cztery główne kanały miasta: Prinsengracht, Keizersgracht, Herengracht i Singel. Jednym z najpiękniejszych kanałów jest Herengracht, otoczony po obu stronach pięknymi rezydencjami.

Plac Dam i Pałac Królewski w Amsterdamie

Plac Dam to najważniejszy i najbardziej znany plac w Amsterdamie. W XIII wieku w tym miejscu zbudowano pierwszą tamę na rzece Amstel, stąd nazwa placu (“dam” oznacza tamę). Usytuowany na Starym Mieście Plac Dam był niegdyś centralnym punktem Amsterdamu. Otaczają go piękne zabytkowe budynki, w tym Pałac Królewski.

Najciekawsze atrakcje w Amsterdamie – 12 miejsc, które musisz zobaczyć • Podróże dalekie i bliskie (10)

Na środku placu stoi Pomnik Narodowy, 22-metrowy obelisk w kolorze białym, zbudowany ku pamięci żołnierzy holenderskich poległych podczas II wojny światowej. Wielu turystów odpoczywa na stopniach tej dużej kolumny w trakcie zwiedzania Amsterdamu.

Nad placem Dam dominuje Pałac Królewski (Koninklijk Paleis Amsterdam), zbudowany w latach 1648–1655. Ten wspaniały neoklasyczny budynek powstał jako ratusz miejski. Został on następnie przekształcony w pałac królewski, a obecnie mieści się w nim kilka urzędów i wystawy.

Najciekawsze atrakcje w Amsterdamie – 12 miejsc, które musisz zobaczyć • Podróże dalekie i bliskie (11)

Na placu Dam znajdują się także inne atrakcje, takie jak Nieuwe Kerk i Muzeum Madame Tussaud.

Dam to nie tylko efektowny plac, ale także świetne miejsce na relaks i poznanie tętniącej życiem atmosfery Amsterdamu.

Heineken Experience

Heineken Experience to interaktywna wycieczka po oryginalnym browarze Heineken, podczas której poznasz historię i ewolucję tego słynnego na całym świecie piwa. Wszystko odbywa się w pierwszym browarze firmy, zbudowanym w 1867 roku w centrum Amsterdamu.

Choć browar-muzeum zostało praktycznie całkowicie odnowione, każde pomieszczenie starego budynku zachowało swój klimat. W muzeum zachował się nawet ogromny, starożytny kocioł używany w trakcie procesu warzenia piwa.

Najciekawsze atrakcje w Amsterdamie – 12 miejsc, które musisz zobaczyć • Podróże dalekie i bliskie (12)

W trakcie 1,5-godzinnej wycieczki z przewodnikiem poznasz różne składniki wykorzystywane w procesie produkcji piwa, a także prześledzisz każdy etap produkcji butelki piwa, aż do momentu kiedy jest ona gotowa do sprzedaży.

Oczywiście wizyta w takim miejscu nie może polegać tylko na poznawaniu dziedzictwa Heinekena i procesu destylacji. W ramach biletu wstępu można także wypić maksymalnie dwa piwa Heinekena. Heineken Experience polecam szczególnie amatorom piwa.

Polecane atrakcje w Amsterdamie

Amsterdam do miasto tolerancji, sztuki i rowerów oplecione siecią kanałów. Wszystkie oblicza stolicy Holandii odkryjesz dzięki atrakcjom i ciekawym wycieczkom lokalnym.

Najciekawsze atrakcje w Amsterdamie – 12 miejsc, które musisz zobaczyć • Podróże dalekie i bliskie (2024)
Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Geoffrey Lueilwitz

Last Updated:

Views: 5741

Rating: 5 / 5 (80 voted)

Reviews: 95% of readers found this page helpful

Author information

Name: Geoffrey Lueilwitz

Birthday: 1997-03-23

Address: 74183 Thomas Course, Port Micheal, OK 55446-1529

Phone: +13408645881558

Job: Global Representative

Hobby: Sailing, Vehicle restoration, Rowing, Ghost hunting, Scrapbooking, Rugby, Board sports

Introduction: My name is Geoffrey Lueilwitz, I am a zealous, encouraging, sparkling, enchanting, graceful, faithful, nice person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.